Pisci

ŠTEFAN CVAJG: KNJIŽEVNI GENIJE I PACIFISTA TOKOM SVETSKIH RATOVA

Štefan Cvajg (28. novembar 1881 – 22. februar 1942) bio je austrijski pisac, novinar i biograf. Rođen je u Beču kao sin Ide Breuter, iz porodice jevrejskog bankara, i Morica Cvajga, imućnog jevrejskog proizvođača tekstila. Studirao je filozofiju na Bečkom univerzitetu i doktorirao 1904. godine. Malo je književničkih karijera koje bi se po uspešnosti mogle uporediti sa karijerom Štefana Cvajga (Stefan Zweig). Spoj blistavog talenta i sretnih okolnosti stvorio je autora koji će na svom vrhuncu, između 1920. i 1940., važiti za jednog od najpoznatijih, najprevođenijih i najčitanijih na svetu.

Kako je to tražiti izdavača nikada nije uspeo saznati, jer od devetnaeste godine izdavači su tražili njega. Pored njih, tražili su ga i pozorišni reditelji, operski kompozitori, urednici časopisa i novina, tako da je još kao student postao slavan u svom gradu, što će biti odskočna daska za Cvajgovu svetsku slavu. Pisao je novele, dramske komade, operna libreta, eseje, reportaže i romansirane biografije, ističući se kao majstor u svakoj od ovih formi.

Štefan Cvajg

Celog života je bio pacifista, te je teško podneo porast netolerancije i uspon autoritarnosti i nacizma tokom Drugog svetskog rata. Cvajgove knjige su naširoko osuđivane a kasnije i zabranjene. Spaljeni dom i zbirka manuskripta samo su delić onoga što je čuveni pisac doživio od fašističkog režima. Sredinom tridesetih godina Hitler dolazi na vlast i ubrzo pokreće progon svih koji se ne uklapaju u njegovu bajku za odrasle o arijevskoj rasi. Bežeći pred Hitlerom, Cvajg emigrira u Englesku, živi u njoj do 1940. i saznanja da se njegovo ime nalazi u Hitlerovoj tzv. crnoj knjizi. Sa suprugom je izbegao u Brazil, ali očajan i strepeći za budućnost Evrope i njene kulture, godine 1942. zajedno sa svojom životnom saputnicom izvršio samoubistvo u svojoj kući u Petropolisu.

Najpoznatija dela su mu novela Kraljevska igra, Amok, Pismo nepoznate žene, Dvadeset četiri sata jedne žene, romani Nestrpljivo srce, Pomešana osećanja, Devojka iz pošte, kao i Antoaneta, Balzak.

Štefan Cvajg – Balzak

Posebno se ističe njegova zbirka priča Zvezdani časovi čovečanstva, koju je pisao više od dvadeset godina, gde je opisao četrdeset najznačajnijih događaja u istoriji sveta po svom izboru.

Stefan Cvajg ostavio je dubok trag u književnosti svojim delima koja istražuju ljudsku prirodu i istorijske događaje. Njegov život i rad ostaju relevantni i danas, pružajući uvid u složenost ljudskih emocija i događaja koji su oblikovali svet.

Pogledajte ovde najnovija izdanja nekih od njegovih najpoznatijih dela.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *